+48 32 307 11 88 domostwo@domostwo.eu

Dekalog bezpiecznych wakacji

Dekalog bezpiecznych wakacji – 10 zasad o których warto pamiętać przed wyjazdem na urlop.

1. Przed wyjściem z domu dokładnie zamknij drzwi wejściowe i okna. Możesz zasłonić zasłony. Upewnij się, że klucze są w bezpiecznym miejscu, o którym wiedzą również pozostali członkowie rodziny uczestniczący w wyjeździe.

2. Sprawdź, czy zaufani sąsiedzi oraz zarządca nieruchomości posiada Twój aktualny numer telefonu. Zapisz też ich numery telefonu. Jeśli to możliwe to zostaw jeden komplet kluczy członkom rodziny lub przyjaciołom. Ułatwi to ewentualnie szybką reakcję w sytuacji kryzysowej.

3. Jeśli wyjeżdżasz na dłużej poproś, aby ktoś regularnie odwiedzał mieszkanie – podlewał kwiaty i wybierał listy i reklamy z skrzynki pocztowej. Warto zestawić kwiaty z nasłonecznionych parapetów lub balkonu. Uporządkuj balkon z rzeczy, które mogą zostać spaść w trakcie intensywnego wiatru.

4. Sprawdź żywność. Tą o krótkim terminie przydatności możesz przekazać sąsiadom lub zabrać z sobą. Wyrzuć śmieci. Jeśli możliwe to posprzątaj mieszkanie. Po urlopie bardzo miło wraca się do wysprzątanego mieszkania.

5. Przed wyjściem z mieszkania sprawdź, czy zgasiłeś światło oraz odłącz od prądu urządzenia elektryczne, które zwykle pracują w trybie stand-by. Pozwoli to uniknąć zwarcia instalacji elektrycznej i pożaru spowodowanego przez niesprawny zasilacz np. routera, telewizora, komputera, dekodera czy podgrzewacza ciepłej wody użytkowej. Upewnij się, że kuchenka gazowa, piekarnik elektryczny lub piec na pieca na paliwo stałe (np. węgiel) są również wyłączone.

6. Nigdy nie trzymaj wszystkich oszczędności i kosztowności w jednym miejscu. Rozważ możliwość przekazania części wartościowych rzeczy lub danych na tymczasowe przechowanie u rodziny lub przyjaciół. Pamiętaj o możliwości założenia konta lub lokaty bankowej.

7. Nigdy nie zostawiaj kluczy „w umówionym miejscu” i nie wkładaj kartek w drzwi informujących gdzie jesteś i o której godzinie wrócisz. Nie informuj zbyt dużej grupy osób o Twoim pobycie na wakacjach. Pamiętaj – złodzieje również śledzą portale społecznościowe.

8. Zrób dokumentację fotograficzną mieszkania (zdjęcia z datownikiem zrobione np. telefonem), ze szczególnym uwzględnieniem obrazów, biżuterii, sprzętu RTV-AGD. Jeśli to możliwe to zbieraj dowody zakupu urządzeń i karty gwarancyjne. Warto też zrobić zdjęcie polisy ubezpieczeniowej mieszkania. Dokumenty te mogą stanowić wartościową pomoc przy zgłaszaniu przestępstwa i procedurze zwrotu skradzionych rzeczy w przypadku ich odszukania przez Policję.

9. Gdy jednak zorientujesz się, że ktoś obcy był w mieszkaniu to natychmiast zawiadom Policję. Nic nie ruszaj, nie zamykaj okien, nie sprzątaj. Poczekaj na przyjazd Policji. Gdy będziesz mógł wejść już do lokalu zrób zdjęcia. Poinformuj też ubezpieczyciela mieszkania o zdarzeniu.

10. Jeśli pomyślnie wróciłeś z urlopu, to zwróć uwagę na niepokojące głosy z mieszkań sąsiadów lub dziwne osoby przebywające na klatce schodowej. Pamiętaj, aby zamykać drzwi wejściowe do budynku oraz drzwi do piwnicy. Domofon to pierwsza linia obrony przed podejrzanymi osobami.

Przestrzegajmy tych zasad – od tego zależą bezpieczne wakacje!

Grafika: © Designed by Freepik / Freepik