+48 32 307 11 88 domostwo@domostwo.eu

Jak dokarmiać ptaki zimą?

Vademecum zimowego dokarmiania ptaków

Pierwszy śnieg za oknem to dla wielu miłośników przyrody sygnał, że można rozpocząć dokarmianie naszych skrzydlatych przyjaciół. Karmnik możemy porównać do małej gospody, a my jako odpowiedzialni gospodarze musimy zadbać zarówno o ilość jak i jakość podawanych dań. Tym bardziej, iż gusta naszych gości (ptaków) są bardzo różne. Co powinniśmy zatem podać na stół? Jak pomóc, a nie zaszkodzić? Prezentujemy kilka porad w tym zakresie:

  1. Na karmnik powinniśmy wybrać miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru. Ptaki muszą mieć do niego łatwy dolot i zapewnioną drogę ucieczki.
  2. Karmnik powinien mieć duży skośny dach chroniący wnętrze przed opadami i wilgocią.
  3. Dokarmianie ptaków powinniśmy rozpocząć nie wcześniej niż po pierwszych opadach śniegu, a zakończyć w czasie odwilży, przy dodatnich temperaturach.
  4. Pokarm musi być zawsze świeży. Nie może być zepsuty, spleśniały, ani też solony.
  5. Utrzymujmy czystość w karmniku, regularnie usuwając z niego niezjedzone resztki pokarmu i odchody ptaków.
  6. W menu preferujemy ziarna zbóż np. słonecznika, konopi, prosa, pszenicy czy owsa.
  7. Nie zapominajmy również o wodzie np. w formie poidełka.

Pamiętajmy, że ptaki doskonale sobie radzą same i każde uzależnianie ich od podawanego przez człowieka pokarmu wiąże się dla nich z pewnym ryzykiem, a dla nas z odpowiedzialnością. Jednak w okresie srogich zim, z długo zalegającą pokrywą śnieżną, ptakom trudno jest zdobyć pokarm w naturalnym środowisku. Przygotowując dla nich pokarm dostarczamy im dodatkowe zapasy energii, których bardzo potrzebują w tym trudnym okresie.

Źródło: Rafał Śniegocki, Vademecum dokarmiania ptaków, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu. Link do artykułu.

Przestrzegajmy tych zasad – to gwarancja zdrowia naszych skrzydlatych przyjaciół !!!