+48 32 307 11 88 domostwo@domostwo.eu

W jaki sposób można pozbyć się elektrośmieci?

Pięć sposobów na ekologiczne pozbycie się elektrośmieci

1. Warto dokładnie zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy wydać środki finansowe na nowy telewizor, komputer czy inne urządzenie AGD ? Czy aktualnie posiadane urządzenie jest dla nas wystarczające, a może zaoszczędzone środki jesteśmy w stanie wydać na coś bardziej potrzebnego lub przyjemniejszego albo po prostu odłożyć na przyszłe wydatki.

2. Jeśli nasz stary sprzęt jeszcze działa to można rozważyć przekazanie go komuś z rodziny lub znajomych albo wystawienie na sprzedaż/oddanie na jednym z portali internetowych. W każdym z większych miast znajdują się również komisy lub sklepy charytatywne, które przyjmują tego typu urządzania do sprzedaży/wymiany. Sprawny, choć może nie posiadający już wszystkich najnowszych funkcji telewizor sprzed kilka lat może stać się ozdobą hostelu lub mieszkania na wynajem.

3. Przy zakupie nowego urządzenia elektronicznego można zgodnie z prawem bezpłatnie oddać zużyte urządzenie np. przy zakupie nowego telewizora można oddać stary telewizor. Warto dopytać się o szczegóły sprzedawcy, aby skorzystać z tego rozwiązania. Zwykle oddajemy sprzęt w proporcji jeden stary egzemplarz za jeden zakupiony.

4. Zwykle drobne elektrośmieci (baterie, świetlówki, drobny sprzęt AGD) możemy bezpłatnie oddać w większości sklepów z urządzeniami RTV-AGD lub supermarketów. Zwykle w okolicy kasy znajdują się pojemniki na tego typu odpady. Czasami niektóre przedszkola, szkoły lub urzędy również organizują zbiórkę baterii. Zużyte akumulatory (np. samochodowe) zwykle można także korzystnie sprzedać w lokalnym punkcie skupu surowców wtórnych.

5. Jeśli posiadamy duży sprzęt AGD to możemy skorzystać z bezpłatnego odbioru elektrośmieci z domu. Wówczas wystarczy zadzwonić na infolinię (np. 22 22 333 00) lub wypełnić formularz na stronie internetowej i umówić się na bezpłatny odbiór. Warto podkreślić, że usługa obejmuje również wyniesienie urządzenia z mieszkania lub piwnicy. Wiele miejscowości organizuje również cykliczne akcje odbioru elektrośmieci od swoich mieszkańców.

Pamiętajmy, że sprzęt RTV-AGD jest zbudowany z cennych surowców wtórnych np. złota, srebra, miedzi, cynku, palladu, ołowiu, manganu i żelaza. Odzyskanie tych surowców pozwoli na ograniczenie ich wydobycia z korzyścią dla obecnych i przyszłych pokoleń. Dodatkowo w urządzeniach znajdują się substancje szkodliwe (np. czynnik chłodzący w lodówkach), które powinny być w bezpieczny sposób zutylizowane. Dlatego zachęcamy Was do przejrzenia podwórek, piwnic i strychów. Być może znajdziemy tam zapomniane urządzenie, które czeka na drugą młodość lub po prostu chce przejść do krainy szczęśliwych elektrośmieci 😉