+48 32 307 11 88 domostwo@domostwo.eu

Jak skutecznie korzystać z termostatu ?

W związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym przypominamy o podstawowych zasadach korzystania z termostatów zamontowanych na grzejnikach centralnego ogrzewania. 

ZAWORY TERMOSTATYCZNE powinny być ustawione na taką temperaturę jaka chcemy uzyskać w pomieszczeniu. Proponujemy zaznaczyć na termostacie podziałkę, przy której w pomieszczeniu jest pożądana temperatura (w oparciu o wskazania termometru pokojowego), by łatwo i precyzyjnie ustawić zawór. Jeżeli w pomieszczeniu jest niższa temperatura niż ustawiona na termostacie wówczas zawór otwiera się. Warto też zapoznać się z instrukcją obsługi termostatu.

W przypadku osiągnięcia żądanej temperatury, zawór się zamyka. Powyższa cykliczna praca termozaworu dostosowuje pobór energii cieplnej do temperatury w pomieszczeniu – objawia się to zmienną temperaturą samego grzejnika. Jeżeli grzejnik jest zabudowany lub zasłonięty (np. firanką, zasłoną) zawór termostatyczny nie określa już temperatury pomieszczenia tylko wyższą, sztuczną, gdyż powietrze za zabudową lub zasłoną jest cieplejsze. W takim wypadku, aby osiągnąć żądaną temperaturę, trzeba bardziej odkręcić zawór, a tym samym zwiększyć zużycie ciepła. Unikną tego Państwo jeżeli zawór będzie odsłonięty. Stale zasłonięty grzejnik zużywa o ok. 40% więcej ciepła.

REGULACJA TEMPERATURY w poszczególnych pomieszczeniach powinna odbywać się za pomocą zaworów, a nie poprzez otwieranie lub zamykanie okien. Przy otwartych zaworach termostatycznych i jednoczesnym uchyleniu okna, zimne powietrze zewnętrzne dostaje się do pomieszczenia i opływa zawór termostatyczny – wówczas próbuje ona utrzymać w pomieszczeniu nastawioną temperaturę i otwiera się. Ciepło zostaje wypromieniowane z grzejnika i najczęściej wydostaje się przez otwarte okno na zewnątrz.

WIETRZYĆ należy krótko i intensywnie we wszystkich pomieszczeniach. Najlepszym sposobem wietrzenia jest krótkotrwały przeciąg. Dzięki temu powietrze jest świeże, a temperatura pomieszczeń pozostaje nadal utrzymana. Pomieszczenia zbyt wychłodzone potrzebują dłuższego czasu do nagrzania się, ponieważ nie tylko powietrze, ale również ściany i inne przedmioty muszą zostać ogrzane. W trakcie wietrzenia warto nastawić termostaty na „0”, aby uniknąć zbędnego zużycia energii. Po kilku minutach od zakończenia wietrzenia można już ustawić termostaty w pożądanym ustawieniu. Pamiętajmy o regularnym wietrzeniu mieszkań (co najmniej kilka razy w ciągu dnia. Pozwoli to poprawić samopoczucie oraz usunąć z mieszkania zużyte powietrze, które często zawiera liczne drobnoustroje chorobotwórcze.

Na czas NIEOBECNOŚCI w domu proponujemy (szczególnie w okresie ujemnej temperatury) nie wyłączać wszystkich grzejników i nie wychładzać przez to mieszkania, lecz poprzez przykręcenie (np. pozycja „1”, „2”) zaworów utrzymać równomierną temperaturę pomieszczeń. Dla ogrzania zimnych pomieszczeń potrzebne są duże ilości ciepła, dlatego też nagrzewanie jest o wiele droższe od utrzymania stałej temperatury.

W przypadku DŁUŻSZEJ NIEOBECNOŚCI zalecamy zamknąć wszystkie okna, a wszystkie drzwi wewnątrz mieszkania otworzyć i w zależności od wielkości mieszkania pozostawić włączony jeden lub dwa średnie grzejniki (np. pozycja „1” lub „2”), resztę wyłączyć.

WILGOTNE POWIETRZE odczuwane jest jako cieplejsze niż powietrze suche, dlatego też powinno się utrzymać w  mieszkaniu odpowiednią wilgotność. Najlepiej do tego celu służą nawilżacze powietrza i zielone rośliny. Nawilżając powietrze w mieszkaniu zaoszczędzacie Państwo drogą energię cieplną.

WZROST TEMPERATURY w pomieszczeniu o 1°C pociąga za sobą wzrost zużycia ciepła o ok. 6%. Można wyposażyć ściany za grzejnikiem w ekrany ścienne z folii aluminiowej odbijające energię cieplną. Pozwoli to zaoszczędzić do 5% oszczędności. Warto też rozważyć zmianę stylu ubioru np. zamiast podkoszulka z krótkim rękawem ubrać koszulę lub bluzę z długim rękawem. Pozwoli to zwiększyć komfort, bez nadmiernego korzystania z energii cieplnej.

 

Przestrzegajmy tych zasad – to nasze zdrowie!